Ciekawostki: czy wiesz że…

Pluton
Mozaika zdjęć Plutona wykonanych przez sondę New Horizons 14 lipca 2015 r. Źródło: NASA / Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory / Southwest Research Institute.

11-latka nazwała Plutona

Nazwę dla Plutona wymyśliła mająca 11 lat Venetia Burney (1918-2009), mieszkająca w Oksfordzie w Wielkiej Brytanii. Rozważano różne pomysły na nazwanie odkrytego w 1930 roku obiektu. Ostatecznie, kilka miesięcy po odkryciu obiektu, przychylono się do argumentacji dziewczynki, że skoro obiekt znajduje się bardzo daleko i jest tam bardzo zimno, to niech otrzyma imię rzymskiego boga zaświatów – Plutona.

Pluton był przez wiele lat uznawany za dziewiątą planetę Układu Słonecznego, a obecnie jest klasyfikowany jako planeta karłowata.

Warto dodać, że imieniem pomysłodawczyni nazwano dużo później planetoidę (6235) Burney, odkrytą w 1987 roku.

Podróż na 55 Cancri e (wizja artystyczna)
Tak może wyglądać wycieczka na planetę 55 Cancri e (Copernicus e) - artystyczna wizja przygotowana przez NASA.

Na niebie jest gwiazda Copernicus

W 2015 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zorganizowała pierwszy konkurs na nazwy planet. Do nazwania wybrano wtedy kilkanaście układów planetarnych. Z nadesłanych propozycji dla gwiazdy Cancri 55 wybrano nazwę Copernicus dla upamiętnienia Mikołaja Kopernika. Nazwę tę zaproponowali członkowie Królewskiego Niderlandzkiego Stowarzyszenia Meteorologii i Astronomii z Holandii.

Z kolei planety krążące w tym układzie noszą imiona astronomów i optyków mających związek z obserwacjami teleskopowymi: Janssen, Galileo, Brahe, Harriot, Lipperhey.

Od układu Copernicus dzieli nas 41 lat świetlnych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://nameexoworlds.iau.org.

Artystyczna wizja planet wokół pulsara PSR 1257+12 (Lich)
Artystyczna wizja planet wokół pulsara PSR 1257+12 (Lich). Źródło: NASA/JPL-Caltech/R. Hurt (SSC).

Planety Wolszczana mają już nazwy słowne

Gdy w 2015 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) po raz pierwszy spytała internautów o propozycje nazw dla planet pozasłonecznych, w grupie systemów wyznaczonych do nazwania znalazł się układ PSR 1257+12, w którym krążą pierwsze odkryte planety pozasłoneczne. Odkrycia tego dokonał polski astronom Aleksander Wolszczan.

I tak, pulsar PSR 1257+12 otrzymał nazwę Lich (po polsku: Licz), a jego planety: Draugr, Poltergeist, Phobetor. Licz to fikcyjna nieumarła istota, która dzięki magii może kontrolować innych nieumarłych. Jest to nawiązanie do tego, że pulsar to „umarła” gwiazda.

Również nazwy planet odnoszą się do innych podobnych istot. Draugr to nieumarły z mitologii nordyckiej, Poltergeist to hałaśliwy duch, a Phobetor odpowiada za koszmary senne w mitologii greckiej.

Więcej informacji na temat nazw planet ustalonych w 2015 roku można znaleźć na stronie http://nameexoworlds.iau.org.