100 Hours of Astronomy - mapa

Od 10 do 13 stycznia 2019 r. na całym świecie, w ramach akcji 100 Hours of Astronomy, odbywają się różne wydarzenia związane z popularyzacji astronomii. Oto lista wydarzeń w Polsce:

Niebo Heweliusza: Gdańsk

Organizator: Hevelianum

Data: 10-12 stycznia 2019

Opis: IAU100 to wspaniała  szansa dla wszystkich miłośników kosmosu do zebrania się razem i spojrzenia w gwiazdy. Czy możemy żyć wyłącznie na Ziemi? Gdzie powinniśmy szukać nowego domu? Dlaczego Księżyc wygląda inaczej każdej nocy? Dowiedzmy się wspólnie w Hevelianum!

Więcej informacji/Strona wydarzenia

Kontakt: Magda Maszewska

Wieczór z gwiazdami: Kraków

Organizator: Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego

Data: 11 stycznia 2019

Opis: Trzy prelekcje (2 w języku polskim, 1 w angielskim), możliwość zwiedzania obserwatorium i przeprowadzenia obserwacji (zależy od pogody).

Kontakt: Tomasz Kundera

Under One Sky: Niepołomice

Organizator: Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach

Data: 10-13 stycznia 2019

Opis: Zaczniemy w czwartek pokazem planetaryjnym na temat nocnego nieba. Później odbędą  się nocne obserwacje nieba. W piątek zaplanowaliśmy prelekcje i prezentacje na temat astronomii w niepodległej Polsce, o gwiazdach zmiennych, czarnych dziurach i obserwacje. W sobotę ponownie zapraszamy na pokazy w planetarium. Natomiast w niedzielę będzie wykład o Słońcu, po których zaprosimy naszych gości do obserwacji Słońca przez teleskopy.

Więcej informacji / strona wydarzenia

Kontakt: Janusz Nicewicz

Pod warmińskim niebem: Olsztyn

Organizator: Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

Data: 10-12 stycznia 2019

Opis: Nasze wydarzenie zacznie się w czwartek wycieczkami po obserwatorium astronomicznym i teleskopowymi pokazami Słońca. W piątek będzie pokaz w planetarium na żywo pt. „Roczny kalendarz astronomiczny 2019” oraz teleskopowe obserwacje nocnego nieba. W sobotę ponownie zapraszamy na wycieczki po obserwatorium astronomicznym i obserwacje Słońca.

Więcej informacji / strona wydarzenia

Kontakt: Bartosz Bałdyga

Kosmopiątek: Płock

Organizator: Samorząd Uczniowski w Liceum Małachowskiego

Data: 11 stycznia 2019

Opis: Różne szkolne konkursy astronomiczne dla uczniów w trakcie dnia. Nocne obserwacje nieba teleskopem w szkolnym obserwatorium.

Więcej informacji / Strona wydarzenia

Kontakt: Grażyna Witkowska