Fragment wystawy Above and Beyond w Tokio

Wybrane panele wystawy „Wyżej i ponad”, zorganizowanej w ramach IAU100, podczas pokazu w TeNQ, Tokio. Źródło: Hitoshi Yamaoka

W dniach od 4 marca do 23 czerwca, na pokazie w muzeum TeNQ w Tokio (Japonia), zorganizowanym we współpracy z wystawą fotografii astronomicznej, prezentowane są wybrane treści wystawy IAU100 „Wyżej i ponad”.

TeNQ, to znajdujące się w Tokio (Japonia) muzeum rozrywki, gdzie odwiedzający mogą cieszyć się gwieździstym niebem w najnowocześniejszej, inspirowanej nauką i kulturą, placówce. Dzięki około 40 astro-fotograficznym panelom można poznać część historii Wszechświata, począwszy od wielkiego wybuchu. Pięć paneli tematycznych – zapożyczonych z wystawy IAU100 „Wyżej i dalej”,  specjalnie wybranych dla potrzeb publicznej ekspozycji – poświęconych jest zilustrowaniu postępu, jaki dokonał się w astronomii na przestrzeni ostatnich 100 lat. Wystawa będzie również gościć Junichi Watanabe, wiceprezydenta Komitetu Wykonawczego IAU, który wygłosi specjalny odczyt. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Japońskie tłumaczenie zapewnia wspólny wysiłek podejmowany przez tłumaczy należących do sieci tłumaczeń materiałów dotyczących astronomii (ATN – Astronomy Translation Network), zarządzanej przez Biuro IAU ds. Popularyzacji Astronomii. Ta duża sieć wolontariuszy, zrzesza blisko 350 tłumaczy, recenzentów naukowych i korektorów w 40 językach, którzy wspierają obchody IAU100 wnosząc swój wkład w postaci tłumaczeń rozmaitych materiałów towarzyszących projektowi IAU100.

„Mamy nadzieję, że ta współpraca może zainspirować innych do pogłębienia relacji z Wszechświatem i astronomią, w szczególności w czasie tegorocznych obchodów setnej rocznicy istnienia IAU.”– mówi Hitoshi Yamoka, krajowy koordynator ds. popularyzacji i osoba kontaktowa w krajowym komitecie IAU100, który był również zaangażowany w zorganizowanie tej wystawy.

Wystawa IAU100 „Wyżej i dalej”, zaprojektowana we współpracy z ScienceNow Studio, miała swoją premierę podczas Zgromadzenia Ogólnego IAU w Wiedniu (Austria) i zawędrowała w swoim oryginalnym formacie do wielu miast w Europie. Ze względu na swoją dostępność w różnych formatach, na zasadzie „open source”, wystawa może być w łatwy sposób zaadaptowana przez lokalnych organizatorów chcących dołączyć do globalnych obchodów IAU100. Wszystkie materiały dotyczące wystawy dostępne są tutaj.

Kontakty

Hitoshi Yamaoka
Narodowe Obserwatorium Astronomiczne Japonii (NAOJ)/
krajowy koordynator ds. popularyzacji &
osoba kontaktowa w Krajowym Komitecie IAU100
hitoshi.yamaoka@nao.ac.jp

Lina Canas
Biuro IAU ds. Popularyzacji Astronomii /
międzynarodowy koordynator ds. popularyzacji
lina.canas@nao.ac.jp

Jorge Rivero González
koordynator IAU100
rivero@strw.leidenuniv.nl