Wystawa Above and Beyond Exhibition w Bratysławie

W styczniu 2019 r., w Bratysławie (Słowacja), gościła wystawa „Wyżej i ponad” (Above and Beyond), jako część wydarzenia IAU100 „100 godzin astronomii”. Źródło: Patrik Čechvala.

Wystawa podróżna IAU100, „Wyżej i ponad”, spotkała się z zainteresowaniem tysięcy odwiedzających Narodowe Muzeum Słowacji – Muzeum Historii Naturalnej w Bratysławie, Słowacja. Po zamknięciu, 3 lutego, wystawa trafi do Centrum Nauki VIDA w Brnie, w Czechach.

W czasie swojego pobytu w Bratysławie, od 21 października 2018 do 3 lutego 2019 r., wystawa „Wyżej i ponad”, zaprojektowana przez IAU we współpracy ze studiem projektowym ScienceNow, zgromadziła około 13 000 odwiedzających. Wśród nich uczniów, którzy przyszli by dowiedzieć się o astronomicznych odkryciach minionego stulecia. Inne główne atrakcje obejmowały organizację wydarzeń towarzyszących wystawie w czasie globalnego wydarzenia „100 godzin astronomii”, odbywającego się w dniach 10-13 stycznia 2019 r.

Następnym przystankiem na trasie podróży wystawy, od połowy lutego do 31 marca, będzie Centrum Nauki VIDA w Brnie, w Czechach. Następnie, w dniach 11-13 kwietnia, wystawa „Wyżej i ponad” stanie się częścią najważniejszych wydarzeń IAU w Brukseli (Belgia). Będą one obejmowały wydarzenie „Astronomia dla i z udziałem społeczeństwa”, w ramach którego zostaną zorganizowane sesje tematyczne z przedstawicielami wysokiego szczebla oraz znamienitymi astronomami, a także wydarzenie IAU100 „Dzień amatorskiej astronomii” mające na celu dalsze zacieśnianie relacji między astronomami amatorami, ich organizacjami i IAU.

Można również przygotować własną wersję pełnowymiarowej wystawy w lokalnym języku. Wszystkie materiały dostępne są tutaj. Istnieje także przeskalowana (mniej rozbudowana) budżetowa wersja wystawy, która jest łatwa do powielenia i wydrukowania w dowolnej placówce na świecie świadczącej usługi drukarskie. Organizatorzy wydarzenia korzystali z tych materiałów przy opracowywaniu różnych działań związanych z IAU100, takich jak choćby „100 godzin astronomii”.

Pod poniższymi linkami można uzyskać więcej informacji na temat technicznych charakterystyk wystawy:

Wybierz preferowaną wersję wystawy „Wyżej i ponad” i zorganizuj ją wśród swojej społeczności! Nie zapomnij przy tym podzielić się swoim wydarzeniem w skali międzynarodowej, rejestrując je tutaj, tj. w Kalendarzu wydarzeń IAU100.

Kontakt

Jorge Rivero González
koordynator IAU100
rivero@strw.leidenuniv.nl