Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA), wspólnie z Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym oraz Fundacją Nicolaus Copernicus, zapraszają przedstawicieli wszystkich polskich organizacji zajmujących się popularyzacją astronomii i tematyki kosmicznej do udziału w Space Forum 2019. Spotkanie odbędzie się w Olsztynie w dniach 6-8 września 2019 r.
Spotkania tego typu są organizowane w tym samym mieście, co Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, za każdym razem w innym rejonie kraju. Pierwsza edycja odbyła się 6.09.2015 r. w Poznaniu, pod nazwą Spotkanie Organizacji Astronomicznych i Astronautycznych, przy okazji 37. Zjazdu PTA. Wzięło w niej udział blisko 40 uczestników. Tegoroczna, druga edycja, odbędzie się w Olsztynie pod nazwą Space Forum 2019, przy okazji 39. Zjazdu PTA, a dodatkowo organizowana jest w roku obchodów IAU100, stulecia Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU). Akcja IAU100 obejmuje szereg globalnych i krajowych projektów pokazujących stulecie odkryć astronomicznych, skierowanych do różnych grup: nauczycieli, uczniów, fanów kosmosu i ogółu społeczeństwa.
Wydarzenie jest jednym z projektów organizowanych w ramach polskiej części obchodów IAU100.
„Zainteresowanie, Wiedza, Pasja, to droga dla niecierpliwe aktywnych intelektualnie osób, to droga żeby bardziej być niż mieć. Pasja do poznawania otaczającego świata może również wieść poprzez astronomię i badania kosmiczne. Aby jednak rozbudzić te zainteresowania, warto wziąć udział w Space Forum 2019” zachęca prof. dr hab. Marek Sarna, Prezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.
Ramowy program spotkania:
6 września 2019 r. – spotkanie integracyjne
7 września 2019 r. – spotkanie warsztatowe dotyczące pozyskiwania środków na realizowane zadania oraz przykładów najciekawszych wydarzeń upowszechniających astronomię w Polsce
8 września 2019 r. – spotkanie plenarne, prezentacje organizacji, forum dyskusyjne
Organizator zapewnia noclegi (6-9 września 2019 r.), wyżywienie oraz materiały konferencyjne. Uczestnicy ponoszą jedynie koszty dojazdu do Olsztyna.
Każda organizacja i podmiot może zgłosić jednego uczestnika na spotkanie Space Forum, którego koszty pobytu w Olsztynie pokryje Fundacja Nicolaus Copernicus. Prosimy o potwierdzenie chęci uczestnictwa, podanie imienia i nazwiska reprezentanta oraz informację, czy organizacja/podmiot podczas sesji w dniu 8 września przedstawi swoją działalność (prezentacja maksymalnie 10 slajdów, 5 minut). Prosimy także, aby wskazać dzień przyjazdu i wyjazdu z Olsztyna. Aby umożliwić uczestnikom również udział w pierwszym dniu 39. Zjazdu PTA, zapewniony zostanie także nocleg z 8 na 9 września 2019 r.
Zgłoszenia prosimy nadsyłać pod adresem: spaceforum@copernicusfoundation.eu, tel. 508 698 232 (Robert Szaj).
Organizatorami Space Forum 2019 są Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA), Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne oraz Fundacja Nicolaus Copernicus.
Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) to organizacja zrzeszającą zawodowych astronomów. Istnieje od 1923 roku. Jest stowarzyszeniem naukowym, prowadzi też szeroką działalność w zakresie popularyzacji nauki, m.in. wydaje czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii”. Aktualnie prowadzi także konkurs na nazwę polskiej planety pozasłonecznej w ramach globalnej akcji IAU100 NameExoWorlds oraz program wizyt astronomów w szkołach.
Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne powstało w 1973 roku. Prowadzi nie tylko seanse astronomiczne pod kopułą planetarium, ale także organizuje wiele innych wydarzeń i projektów popularyzacyjnych i edukacyjnych. Co ciekawe, to w olsztyńskim planetarium przechowywane są okruchy gruntu księżycowego przekazane Polsce przez Stany Zjednoczone po misji Apollo 11.
Fundacja Nicolaus Copernicus zajmuje się prowadzeniem projektów upowszechniających astronomię, ze szczególnym uwzględnieniem upowszechniania wiedzy o odkryciach Mikołaja Kopernika.
Organizacja spotkania jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowego Instytutu Wolności.
Więcej informacji:
Strona Polskiego Towarzystwa Astronomicznego
Strona Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego
Kontakt dla uczestników spotkania: spaceforum@copernicusfoundation.eu
Kontakt dla mediów: info@pta.edu.pl