Einstein Schools

Credit: Einstein Schools

Einstein Schools to globalny projekt prowadzony w ramach obchodów 100-lecia Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU). Poszukiwani są mentorzy chętni do wspierania uczniów gimnazjów i szkół średnich na całym świecie.

Jak dotąd, ponad 200 szkół z 45 krajów zgłosiło się do projektu, aby poznać znaczenie grawitacji we współczesnej astronomii i wykonać pierwsze kroki w zostaniu Szkołą Einsteina (Einstein School). Program poszukuje aktualnie mentorów chętnych do odpowiadania na pytania uczniów i nauczycieli w przystępny sposób oraz dzielenia się swoim doświadczeniem z własnej pracy i życia jako naukowiec.

Większość uczniów nigdy wcześniej nie spotkała lub nie rozmawiała z naukowcem. Dla nich mentorzy pełnią ważną rolę autorytetów, które inspirują i zachęcają do wyboru kariery w naukach matematyczno-przyrodniczych. Oprócz tego, w większości krajów temat grawitacji w astronomii nie jest częścią programu szkolnego. Z tego powodu nauczyciele mogą wykorzystać pomoc mentorów w swojej pracy z uczniami. Pomysły na działania mentorów obejmują sesje na komunikatorze Skype z uczniami i nauczycielami, pomagając w znalezieniu ciekawych tematów do dokładniejszego poznania. Mentorzy, którzy zorganizują co najmniej dwie sesje Skype otrzymają specjalny certyfikat Einstein Schools!

Mentorami mogą być studenci uniwersytetów, doktoranci, pracownicy naukowi z dziedzin astronomii lub fizyki. Mentorzy nie muszą być ekspertami w tematach Einstein Schools, ale powinni posiadać podstawową wiedzę dotyczącą astronomii, grawitacji, teorii Einsteina, a także chęci do zgłębienia odpowiednich tematów w razie potrzeby.

Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące zostania mentorem Einstein Schools.

Jeżeli chciałbyś zostać mentorem, zgłoś się tutaj. Dodatkowe pytania można przesyłać na adres mentors@einsteinschools.org.

 

Kontakt

Tomasz Skowron
Koordynator projektu Einstein Schools w Polsce
einstein-school@pta.edu.pl

Stephen Pompea
Project Coordinator
spompea@noao.edu

Jorge Rivero González
IAU100 Coordinator
rivero@mail.strw.leidenuniv.nl