Above and Beyond exhibition at the IAU General Assembly in Vienna, Austria. Credit: IAU/M. Zamani

Wystawa „Above and Beyond” w czasie Zgromadzenia Ogólnego IAU w Wiedniu, Austria. Źródło: IAU/M. Zamani.

Wystawa „Above and Beyond” („Wyżej i jeszcze dalej”), przygotowana na zasadzie licencji otwartej (tzw. open-source), prezentuje kilka z najistotniejszych i najbardziej zdumiewających przełomów astronomicznych, które ukształtowały naukę, technologię oraz kulturę na przestrzeni ostatniego stulecia. Teraz możesz sprowadzić tą wystawę do miejsca blisko Ciebie w przystępny, indywidualnie dostosowany, sposób, odpowiadający potrzebom Twojej społeczności.

Ekspozycja otwarta „Above and Beyond”, to projekt zamówiony w ramach ramowego planu obchodów 100. rocznicy Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Wystawa – współtworzona ze studiem projektowym Science Now – charakteryzuje się interdyscyplinarnym oraz międzynarodowym podejściem i podąża śladem trzech, leżących u podstaw poszukiwań, pytań, fascynujących zarówno astronomów, jak i ogół społeczności: Jaki jest rozmiar i struktura Wszechświata? Czy istnieje życie poza Ziemią? Co dostarcza energii gwiazdom, co sprawia, że zaczynają świecić i co się dzieje się, kiedy umierają?

Dzięki wystawie „Above and Beyond”, szerokie grono odbiorców może doświadczyć podróży poprzez czas. Podróż ta rozpoczęła się 100 lat temu, w 1919, kiedy założono IAU. Był jednocześnie rok znaczącego zaćmienia Słońca, które, w wyniku poczynionych obserwacji, przyczyniło się, do poparcia założeń ogólnej teorii względności Einstein’a. Struktura wystawy podąża ścieżką stu lat naukowych i technologicznych odkryć oraz wydarzeń kulturalnych o wielkim wpływie na społeczeństwo.

Sekretariat IAU100 udostępnił właśnie trzy wersje ekspozycji, która, w dogodny, indywidualnie dopasowany sposób, może przysporzyć więcej radości odwiedzającym wystawę w Twojej społeczności:

 • Pełnowymiarowa, podróżna wystawa „Above and Beyond”
  Możesz sprowadzić do swojego kraju pełnowymiarową wersję ekspozycji, która została wystawiona podczas Zgromadzenia Ogólnego IAU w Wiedniu. Wystawa, z zawartością w języku angielskim, zawiera panele, boksy i instalacje. Wystawę otwarto w 2018 roku podczas Zgromadzenia Ogólnego IAU w Wiedniu (Austria), zaś obecnie, tj. do końca grudnia 2018 roku, znajduje się w Słowackim Muzeum Narodowym – Muzeum Historii Naturalnej w Bratysławie (Słowacja). W 2019 roku odwiedzi główne miasta europejskie.

  W celu sprowadzenia wystawy do swojego kraju, wszyscy organizatorzy-gospodarze będą zobligowani do pokrycia kosztów koniecznych do dostarczenia ekspozycji do docelowego miejsca. W sprawie zapytań dotyczących możliwości sprowadzania oryginalnej wystawy, w wersji podróżnej, do swojego państwa, prosimy kontaktować się z p. Jorge Rivero González za pośrednictwem adresu e-mail: rivero@strw.leidenuniv.nl.

 • Pełnowymiarowa wystawa „Above and Beyond” w wersji DIY („Zrób to sam”)
  Można również przygotować własną wersję pełnowymiarowej wystawy i prezentować ją w języku ojczystym. Wszystkie materiały dostępne są tutaj.

 • Pomniejszona wersja wystawy „Above and Beyond”
  Budżetowa wersja wystawy została zaprojektowana, jako pomniejszona wersja swojej oryginalnej, pełnowymiarowej odpowiedniczki. Wykorzystuje ten sam projekt oraz identyczną zawartość, ale przeskalowaną tak, by zmieściła się na 100 plakatach formatu B1 (70.7 cm x 100 cm) i A3 (29.7 cm x 43 cm), które można łatwo powielić w dowolnej placówce, na całym świecie, oferującej druk. Wszelkie materiały dostępne są tutaj.

Wystawa „Above and Beyond” jest zaprojektowana, jako model o tzw. strukturze otwartej (open-source). Cały jej projekt oraz zawartość dostępne są na zasadzie licencji Creative Commons; z międzynarodowym uznaniem autorstwa 4.0 (Attribution International 4.0, with localisation allowed). W ramach tej licencji można wykorzystywać materiały w dowolnych środkach przekazu lub formacie, dla potrzeb jakiejkolwiek wystawy, nawet komercyjnie, pod warunkiem umieszczenia odpowiedniej informacji o źródle. Ponadto zachęcamy także do tworzenia lokalnych wersji ekspozycji, to znaczy, że można przetłumaczyć jej zawartość na dany język i dodać odpowiednią treść ilustrującą osiągnięcia astronomiczne w skali lokalnej, bądź narodowej.

Pod następującymi linkami można odnaleźć więcej informacji na temat technicznych charakterystyk wystawy:

Możesz wybrać preferowaną wersję wystawy „Above and Beyond” i zorganizować ją wśród swojej społeczności! Nie zapomnij przy tym podzielić się swoim wydarzeniem w skali międzynarodowej, rejestrując je tutaj, tj. w Kalendarzu wydarzeń IAU100.

Kontakt

Jorge Rivero González

koordynator IAU100

rivero@strw.leidenuniv.nl