Księżyc podczas zaćmienia 21.01.2019

Zdjęcie Księżyca zaobserwowanego w Urugwaju podczas zaćmienia Księżyca 21 stycznia 2019 r. Źródło: Marcelo Umpierrez.

W dniach 20-21 stycznia 2019 r., krajowi koordynatorzy IAU100 z całego świata, od Tajlandii do Ekwadoru, Argentyny i Brazylii zgłosili szereg działań związanych z świętowaniem zaćmienia Księżyca. Księżycowe obchody, w ramach IAU100, będą kontynuowane przez cały rok 2019.

W Tajlandii wydarzenia odbywały się przez cały styczeń, jako część projektu IAU „Sto godzin astronomii” i, przypadających na 19-21 stycznia, obchodów 10. rocznicy NARIT, w ramach których odbyło się duże spotkanie plenerowe związane z obserwacją nieba, zatytułowane „Bliskie spotkania z Księżycem”. Przeznaczone dla społeczeństwa wydarzenie, zorganizowano w AstroParku księżniczki Sirindhorn w Chiang Mai, regionalnych obserwatoriach w Chanchoengsao i Nakhon Ratchasima, a każde z tych miejsc zaoferowało takie formy aktywności jak: spoglądanie w gwiazdy, muzykę na żywo oraz pogadanki. Przebieg wydarzenia był również transmitowany na żywo poprzez media społecznościowe NARIT z dużym zaangażowaniem ze strony społeczności całego kraju.

W styczniu, jako część obchodów IAU100, zrealizowano różne formy działań związanych z Księżycem. W Urugwaju wykonane zostały niezwykłe zdjęcia, podczas gdy w Hiszpanii, udostępniono wszystkim przekaz na żywo z zaćmienia Księżyca. W Brazylii obserwatorzy nieba ustanowili obserwacyjny rekord frekwencji całkowitego zaćmienia Księżyca. Organizatorzy w Bariloche, Argentyna, byli gospodarzami sesji obserwacyjnej, zaś kraj udostępnił, specjalnie przygotowany na tą okoliczność, zasób wiedzy nazwany „Bitacora del Ciero”, „Dziennik nieba”, który jest dostępny do pobrania w języku hiszpańskim tutaj.

Realizując projekt IAU100, Międzynarodowa Unia Astronomiczna jest podekscytowana tym, iż przez cały rok 2019 może koordynować różne wydarzenia związane z Księżycem. Księżyc fascynuje wszystkich, niezależnie od wieku, dlatego zachęcamy każdego do organizowania wydarzeń związanych z naszym najbliższym towarzyszem na niebie. W lipcu 2019 r., w ramach projektu IAU100, świętowane będą obchody 50. rocznicy lądowania na Księżycu – Obserwujmy wszyscy Księżyc! Ten projekt ma na celu zachęcanie ludzi na całym świecie do świętowania tej rocznicy, w dniach 20-21 lipca 2019, przez organizowanie obserwacji Księżyca i różnych form „księżycowych” aktywności, które podkreślają znaczenie wpływu, jaki wywarły różne misje księżycowe na przestrzeni lat. Organizatorzy wydarzenia będą również uprawnieni do wygrania rozmaitych, niesamowitych nagród. Niebawem pojawi się więcej informacji na temat projektu.

Zaplanuj własne księżycowe formy działalności na cały rok 2019 i podziel się zorganizowanym wydarzeniem z IAU100!

Kontakt
Jorge Rivero González
koordynator IAU100
rivero@strw.leidenuniv.nl