Family writing IAU100 motto “100 Years Under One Sky” in different languages. Credit: IAU OAO / NAOJ

Rodzina pisząca motto IAU100 „Pod wspólnym niebem” w różnych językach. Źródło: IAU OAO.

Chociaż okrągła rocznica IAU przypada na rok 2019, na całym świecie już trwa świętowanie! Dzień Otwarty w Mitace w 2018 roku, to specjalne wydarzenie skierowane do społeczności, którego gospodarzem jest Narodowe Japońskie Obserwatorium Astronomiczne (NAOJ – National Astronomical Observatory of Japan) wraz z innymi placówkami zlokalizowanymi na terenie kampusu. W tym roku, te coroczne dni otwarte odbyły się 26 oraz 27 października, a w ich trakcie lokalna społeczność zapoznała się z obchodami stulecia IAU.

Biuro NAOJ ds. Public Relations, instytucja goszcząca Narodowy Komitet IAU100, postawiła wszystkich odwiedzających przed wyzwaniem napisania motto IAU100; „Pod wspólnym niebem” w różnych językach. Odwiedzający mogli nauczyć się pisać m.in. po: chińsku, hindi, mongolsku, turecku, tajlandzku, urdu, poznając jednocześnie znaczenie słów. Projekt IAU100, to międzynarodowe obchody upamiętniające niesamowite odkrycia astronomiczne z ostatniego wieku, połączone z potężnym przesłaniem pokoju i tolerancji „Pod wspólnym niebem”.

​Dodatkowo blisko 3 000 odwiedzających dni otwarte, mogło dowiedzieć się o Sympozjum IAU „Astronomia na rzecz sprawiedliwości, różnorodności i włączania – mapa drogowa do działania w ramach ramowego programu obchodów 100. rocznicy IAU”, którego gospodarzem, od 12 do 15 listopada 2019 roku, będzie Japonia. Podążając kierunkiem wyznaczonym przez cel NAOJ; „jedna rodzina, jeden teleskop”, w czasie obchodów IAU100, Japonia opracowuje niedrogi i mały teleskop astronomiczny, aby następnie rozdystrybuować go na cały świat po niskiej cenie.

Możesz zgłosić lokalne wydarzenie w Twojej społeczności, organizowane w ramach IAU100, nawiązując kontakt z Liną Canas, manager’em ds. komunikacji IAU100 (lina.canas@nao.ac.jp) i Jorge Rivero; koordynatorem IAU100 (rivero@strw.leidenuniv.nl).

Kontakt

Hitoshi Yamaoka

Narodowy Komitet IAU100 Japonia

hitoshi.yamaoka@nao.ac.jp

 

Jorge Rivero González

koordynator IAU100

rivero@strw.leidenuniv.nl