Event to celebrate IAU’s 100th anniversary in Rome

The event to celebrate IAU’s 100th anniversary in Rome included high-level officials from the IAU and Istituto Nazionale di Astrofisica (INAF). The event took place in Palazzo Corsini home of the Accademia dei Lincei.

Jako część obchodów IAU100, wysocy rangą przedstawiciele IAU oraz Istituto Nazionale di Astrofisica (INAF) zgromadzili się wczoraj w Rzymie, aby wygłosić prelekcje na temat IAU, włoskiej astronomii i Obserwatorium Watykańskiego w ostatnich 100 latach. Mija też 20 lat od założenia INAF.

INAFjest narodowym członkiem IAU. Obie organizacje często współpracowały w ramach realizacji swoich wspólnych celów i dla rozwoju astronomii oraz uczynieniu jej bardziej dostępnej dla szerszych kręgów społeczeństwa. Obserwatorium Watykańskie również historycznie wniosło sporo wkładu w rozwój astronomii. Uroczystość upamiętnia setne rocznice zarówno IAU, jak i roli Włoch w globalnej astronomii.

Wydarzenie odbyło się w Palazzo Corsini, domu Accademia dei Lincei, tej samej lokalizacji, w której 97 lat wcześniej miał miejsce pierwszy Kongres IAU. Od tamtej pory IAU rozrosła się z 9 do 82 krajów członkowskich i ponad 13500 indywidualnych członków z całego świata.

Wizyta w celu obejrzenia Raphael Frescoes w Villa Farnesina dopełniła program uroczystości.

103. spotkanie Komitetu Wykonawczego IAU również odbędzie się w Rzymie w tym samym tygodniu.

Więcej informacji

IAU to międzynarodowa organizacja astronomiczna, która łączy ponad 13500 zawodowych astronomów z ponad 100 krajów świata. Jej misją jest promowanie i wspieranie astronomii we wszystkich jej aspektach, w tym badań naukowych, popularyzacji, edukacji, rozwoju, poprzez współpracę międzynarodową. IAU funkcjonuje także jako międzynarodowo uznany organ do nadawania oznaczeń ciałom niebieskim oraz strukturom na ich powierzchniach. IAU powstała w 1919 roku i jest największą światową organizacją dla astronomów.

Kontakt

Maria Teresa Lago
IAU General Secretary
Paris, France
Tel: +33 1 43 25 83 58
Email: IAU_GS_2018@iap.fr

Lars Lindberg Christensen
IAU Press Officer
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 320 06 761
Cell: +49 173 38 72 621
Email: lars@eso.org