Einstein Schools

Źródło: Einstein Schools

Jak dotąd 200 szkół z całego świata zapisało się do Einstein Schools, globalnego projektu w ramach IAU100. Uczestnicy aktywnie eksplorują rolę grawitacji we współczesnej astronomii: od fal grawitacyjnych i czarnych dziur, po urodziny Einsteina i setną rocznicę zaćmienia Słońca z 1919 r., które zweryfikowało przewidywania Einsteina dotyczące sposobu, w jaki światło gwiazd jest zaginane przechodząc w pobliżu Słońca.

Od marca 2019 r. Szkoły Einsteina (Einstein Schools) otrzymują co miesiąc materiały z sugestiami ćwiczeń, linkami do odpowiednich poszukiwań i zdjęciami z aktywności z całego świata. Pierwszy newsletter dotyczył rocznicy urodzin Alberta Einsteina w dniu 14 marca 2019 r. Zachęciło to słoweńską szkołę w Mendozie (Argentyna) do zorganizowania specjalnego wydarzenia z okazji urodzin Einsteina i dnia Pi. Uczniowie dowiedzieli się o życiu słynnego naukowca i w jaki sposób zdefiniowana jest wartość liczby Pi.

10 kwietnia wszystkie Szkoły Einsteina otrzymały ekscytującą informację od Teleskopu Horyzontu Zdarzeń (Event Horizon Telescope), iż udało się uzyskać pierwszy obraz supermasywnej czarnej dziury (jej cienia). Uczniowie ze szkoły Escuela del Magisterio of the University of Cuyo w Argentynie wykorzystali ten obraz do dyskusji9 o czarnych dziurach i grawitacji oraz zasymulowali efety od czarnej dziury w strukturze czasoprzestrzeni.

Einstein Schools

Źródło: Einstein Schools

Istotnym aspektem projektu jest szansa dla szkół na pracę z mentorami takimi jak astronomowie. W Puerto Rico kilkoro mentorów z University of Puerto Rico już aktywnie współpracuje z lokalnymi szkołami. 24 kwietnia dr Carmen Pantoja odwiedziła Luis Negron Lopez High School w Sabana Grande (Puerto Rico) i wygłosiła prelekcje na temat „Rzeczy, które Einstein przewidział”. Ta sama szkoła zorganizowała wydarzenie w ramach Einstein Schoolsw dniu 1 maja, na którym gościła dr Mayra Lebrón, IAU National Outreach Coordinator.

Projekt Einstein Schoolsczeka teraz z niecierpliwością na to, czego uczniowie nauczą się o zaćmieniu Słońca z 1919 roku, którego setna rocznica nastąpi 29 maja 2019 r. Na całym świecie zaplanowano specjalne prelekcje i uroczystości!

​Więcej informacji na temat projektu Einstein Schools można znaleźć tutaj.

 

Kontakt

Tomasz Skowron
Koordynator projektu Einstein Schools w Polsce
einstein-school@pta.edu.pl

Stephen Pompea
Project Coordinator
spompea@noao.edu

Jorge Rivero González
IAU100 Coordinator
rivero@mail.strw.leidenuniv.nl