Dziś, w Wiedniu (Austria), w trakcie Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Unii Astronomicznej, została otwarta wystawa „Above and Beyond, przygotowana na zasadzie licencji otwartej (open-source). Ekspozycja – zamówiona w ramach ramowego programu obchodów stulecia IAU – prezentuje kilka z najistotniejszych i najbardziej zdumiewających przełomów astronomicznych, które ukształtowały naukę, technologię oraz kulturę na przestrzeni ostatniego wieku. Zaprojektowana w duchu otwartej nauki, jest dostępna, jako ruchoma wystawa, podróżująca do głównych europejskich miast w 2018 i 2019 roku. Będzie również udostępniona zainteresowanym na zasadzie licencji otwartej, pozwalającej na jej dostosowanie w taki sposób, aby zapewnić zwiedzającym na całym świecie, bogactwo zróżnicowanych przeżyć.

Wystawa ma interdyscyplinarny charakter i międzynarodowy zasięg, przedstawiając w zarysie, że naukowe odkrycie nie jest w żadnej mierze jednorazową próbą, lecz stałym procesem, który pochłania całe dekady, aby w pełni zrozumieć i uchwycić sens tego, co nowe. Wspiera się na trzech, leżących u podstaw poszukiwań, pytaniach, wzbudzających ciekawość w takim samym stopniu dzisiaj, jak to miało miejsce wiek temu: Jaki jest rozmiar i struktura Wszechświata? Czy istnieje życie poza Ziemią? Co dostarcza energii gwiazdom, co sprawia, że zaczynają świecić i co dzieje się, kiedy umierają?

​Łukasz Alwast i Jan Pomierny, twórcy wystawy oraz partnerzy studia projektowego Science Now, tak się o niej wypowiadają: „Odkrycia astronomiczne oraz ich społeczne implikacje są niesamowicie wdzięcznym i inspirującym tematem skłaniającym do opowiadania historii. W ostatnim czasie dokonał się wręcz niezrównany postęp w dziedzinie, która czasami nie spotyka się z należną renomą lub uznaniem. Jesteśmy podekscytowani, że ta objazdowa ekspozycja, i jej otwarty model, pomoże wzmocnić ten przekaz”. 

W 2018 i 2019 roku ekspozycja zawędruje do głównych miast, uwzględniając między innymi: Brukselę (Belgia), Garching (Niemcy), Lejdę (Holandia), Paryż (Francja), Rzym (Włochy) i Warszawę (Polska).

​„Above and Beyond”, to wystawa zaprojektowana, jako model o otwartej architekturze tak, aby przenieść, słynące z piękna i przenikliwości, opowieści astronomiczne na grunt opinii publicznej. Od września 2018 roku do użytku publicznego udostępnione zostaną wszystkie jej materiały, zaś w ramach licencji Creative Commons; Międzynarodowe uznanie autorstwa-bez utworów zależnych (Attribution NoDerivatives International 4.0, with localisation allowed); cała zawartość oraz projekty aranżacji .

Ekspozycja rozpoczyna się, jako jedno z działań ramowego programu obchodów 100. rocznicy IAU w 2019 roku. W celu upamiętnienia tego kroku milowego, IAU organizuje roczne – ujęte w nadrzędnym temacie przewodnim; „Pod wspólnym niebem” – obchody, aby zwiększyć społeczną świadomość wieku astronomicznych odkryć oraz, by wspierać i udoskonalać zastosowanie astronomii, jako narzędzia dla edukacji, rozwoju i dyplomacji.

​Wystawa jest wynikiem wzajemnej współpracy między IAU, oraz studiem komunikacji naukowej i projektowania strategicznego Science Now.

Jak powiedziała Ewine van Dishoeck, prezydent elekt i Przewodnicząca Zespołu Zadaniowego IAU100: „Wystawa Above and Beyond stanowi wspaniały przegląd niesamowitych odkryć w astronomii dokonanych w minionym wieku, jak również otwartych pytań dotyczących Wszechświata, które będziemy zadawać w nadchodzących latach. Zwraca również uwagę na ogólnoświatowe zafascynowanie astronomią w codziennym życiu”.

Na stronie internetowej „Above and Beyond” uzyskasz więcej informacji na temat wystawy. Aby odwiedzić tą ekspozycję w Wiedniu, prosimy o kontakt z Jorge Rivero González (koordynator projektów międzynarodowych) za pośrednictwem poczty elektronicznej: rivero@strw.leidenuniv.nl.

Kontakt

Łukasz Alwast
producent kreatywny, Science Now
tel.: +48 509 202 118
e-mail: lukasz.alwast@sciencenow.studio

Jorge Rivero González
międzynarodowy koordynator IAU100
rivero@strw.leidenuniv.nl