Widok Ziemi w nocy

Globalny widok Ziemi w nocy złożony z ponad 400 zdjęć satelitarnych. Źródło: NASA

Projekt Dark Skies for All, w ramach IAU, ma na celu zwiększenie świadomości konieczności ochrony ciemnego nieba, w porozumieniu z Międzynarodowym Dniem Światła organizowanym 16 maja 2019 r. przez UNESCO. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Światła, projekt Dark Skies for All projekt rozdystrybuuje 100 zestawów Turn on the Night do 50 krajów świata.

Projekt Dark Skies For All wskazuje, w jaki sposób astronomia reprezentuje bogaty i znaczący aspekt dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego oraz konieczność jego zachowania dla przyszłych pokoleń. Tym samym inicjatywa wspiera cele Międzynarodowego Dnia Światła 2019,który funkcjonuje jako coroczny punkt odniesienia dla doceniania światła i roli jaką odgrywa w nauce, kulturze, sztuce, edukacji, zrównoważonym rozwoju, a także na polach tak zróżnicowanych, jak medycyna, komunikacja czy energia.

Po ogłoszeniu naboru pod koniec 2018 r, otrzymano 205 zgłoszeń, z których 100 z 50 krajów otrzyma zestaw Turn on the Night dystrybuowany w ramach projektu. Ćwiczenia z zestawem „Turn on the Night” pozwolą uczniom i opinii publicznej na doświadczenie w praktyce problemów ze światłem związanych ze świeceniem nieba, poświatą, zużyciem energii. Ćwiczenia zostały zaprojektowane wokół nauczania opartego scenariuszach skupiających się na problemach, dla których uczniowie powinni znaleźć rozwiązania. Ćwiczenia są zoptymalizowane dla wieku od 11 do 18 lat, ale mogą być także stosowane w przypadku osób starszych. Większość ćwiczeń można wykonać w ciągu kilku minut podczas lekcji lub zajęć pozalekcyjnych, w pracowni w wersji jako seria lub samodzielnie. Pozostali aplikujący otrzymają możliwość nabycia zestawów w cenie „po kosztach”.

Druga edycja Międzynarodowego Dnia Światła obejmuje obchody w formie ponad 300 wydarzeń w 70 krajach na świecie, łącząc międzynarodową społeczność naukowców, uczniów i społeczeństwa. W 2019 roku flagowym wydarzeniem Międzynarodowego Dnia Światła jest konferencja Illuminating Education w UNESCO Category 1 Institute ICTP w Trieste w dniu 16 maja 2019 r. Jednym z prelegentów będzie Stephen Pompea z National Optical Astronomy Observatory, korodynator globalnego projektu IAU100 Einstein Schools. Omówi publiczne zaangażowanie związane z astronomią, w oparciu o wiele aktywności wywodzących się z Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 i jego dziedzictwa w formie akcji podejmowanych w ramach IAU100. Pełen program kofnerencji dostępny jest tutaj.

 

Kontakt

Constance Walker

National Optical Astronomical Observatory, Dark Skies for All Co-chair

cwalker@noao.edu

 

Sze-leung Cheung

NARIT, Dark Skies for All Co-chair

cheungszeleung@narit.or.th

Jorge Rivero González

IAU100 Coordinator

rivero@mail.strw.leidenuniv.nl