Children holding an Earthball. Credit: UNAWE

Dzieci trzymające kulę ziemską. Źródło: UNAWE.

Od Kolumbii do Madagaskaru, od Egiptu do Japonii. Na całym świecie rozpoczynają się działania oraz nabory do zgłaszania wydarzeń w ramach projektu IAU100. Zróżnicowany wachlarz wydarzeń astronomicznych, łącznie z wydarzeniami krajowymi i kulturalnymi, sprawia, że realizując projekt IAU100, IAU wchodzi w interakcję z różnymi społecznościami na całym globie. Poznaj narodowe komitety IAU100 i dowiedz się więcej o ludziach, którzy tam pracują, aby udzielić Ci wsparcia w czasie obchodów 2019 roku.

W Kolumbii nasz kontakt w Narodowym Komitecie IAU100, Carlos Molina, przedstawił projekt IAU100 w czasie spotkania Kolumbijskiej Sieci Astronomicznej. Świętując „Pod wspólnym niebem”, Narodowy Komitet będzie promować jubileuszowe obchody oraz nada współpracy, w zakresie popularyzacji astronomii, w Kolumbii nowy, dynamiczny charakter.

Narodowy kontakt IAU100 w Egipcie, Fady Morcos, wraz z Naukowym Towarzystwem ds. Astronomii i Przestrzeni Kosmicznej w Egipcie, zaprezentował projekt IAU100 szerokiej publiczności na przykładzie dwóch odrębnych wydarzeń, oferując wykłady z astronomii oraz obserwacje nieba. Za pośrednictwem tej samej osoby oraz instytucji, uhonorowano również egipskich astronomów, zarówno pionierów, jak i przedstawicieli młodszej generacji.

Zara Randriamanakoto, nasz narodowy kontakt dla Madagaskaru i Madagaskarskiego Stowarzyszenia ds. Astronomii i Nauki o Przestrzeni Kosmicznej rozpoczynają wspólną kampanię, wychodząc naprzeciw lokalnym społecznościom astronomów amatorów oraz osobom pełnym pasji dla astronomii tak, aby wszyscy zaangażowali się w przygotowania obchodów IAU100.

Inne narodowe komitety, takie jak w Hiszpanii i Nikaragui, reprezentowane odpowiednio przez Amelię Ortiz Gil oraz Emilia Zúniga, tłumaczą zasoby IAU100 na język hiszpański. Japonia jest natomiast reprezentowana przez Hitoshi’ego Yamaoka i świętuje IAU100 poprzez wypuszczenie na rynek małego, przystępnego cenowo, teleskopu. Indonezja, Korea Południowa, Peru oraz wiele innych państw rozpowszechnia logo projektu IAU100 w językach narodowych, by wejść w interakcję z szerszą społecznością. Wszystkie narodowe kontakty oraz globalne nabory do zgłaszania wydarzeń promują i upowszechniają to samo, właściwe dla obchodów IAU100, przesłanie, a mianowicie, że rok 2019 zjednoczy nas wszystkich „Pod wspólnym niebem”.

Wszelkie działania towarzyszące IAU100 można śledzić poprzez nasze kanały medialne: newsletter IAU popularyzujący astronomię, konto IAU OAO Facebook’u and Twitter’ze oraz IAU na Facebook’u i Twitter’ze, IAU100 na Instagram’ie. Na naszych platformach podążaj za hashtag’iem #100.

Możesz zgłosić lokalne wydarzenie w Twojej społeczności, organizowane w ramach IAU100, nawiązując kontakt z Liną Canas, manager’em ds. komunikacji IAU100 (lina.canas@nao.ac.jp) i Jorge Rivero González; koordynatorem IAU100 (rivero@strw.leidenuniv.nl).

You can report the IAU100 local events in your community by reaching out to Lina Canas, IAU 100 Communications Manager (lina.canas@nao.ac.jp) and Jorge Rivero, IAU100 International Coordinator (rivero@strw.leidenuniv.nl).

Kontakt

Lina Canas

manager ds. komunikacji IAU100

lina.canas@nao.ac.jp

 

Jorge Rivero González

koordynator IAU100

rivero@strw.leidenuniv.nl