W 2019 roku mija 150. rocznica odkrycia układu okresowego przez Dmitrija Mendelejewa. Aby uczcić to ważne osiągnięcie, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowy Rok Układu Okresowego Pierwiastków 2019 (IYPT2019).
Układ okresowy pierwiastków jest uznawany za znaczące osiągnięcie we wszystkich dziedzinach nauki. Wszyscy jesteśmy dziećmi gwiazd. Najpowszechniejsze pierwiastki we Wszechświecie, wodór i hel, uformowały się podczas Wielkiego Wybuchu, a wszystkie pozostałe pierwiastki, z których składa się nasze codzienne życie, zostały „wykute” głęboko w jądrach gwiazd, a w trakcie gwałtownych gwiezdnych eksplozji rozprzestrzeniły się we Wszechświecie. Zachęcamy astronomów zawodowych oraz miłośników astronomii do udziału w IYPT2019 poprzez organizację wydarzeń, które dotyczą badań i znaczenia pierwiastków we Wszechświecie. Tego typu aktywności będą organizowane na całym świecie.
Ceremonia Otwarcia IYPT2019 odbędzie się w UNESCO w Paryżu w dniu 29 stycznia 2019 r. Program obejmuje prelekcje w wykonaniu zaproszonych wykładowców, takich jak laureat Nagrody Nobla Ben Faringa, wystąpienia młodych chemików z całego świata i okrągły stół dyskusyjny. Jeden z okrągłych stołów będzie zatytułowany „O pochodzeniu pierwiastków” i weźmie w nim udział Prezydent IAU prof. Ewine van Dishoeck, która będzie dyskutować nad tematem „Pochodzenie pierwiastków w przestrzeni kosmicznej”. Streaming na żywo z ceremonii można oglądać tutaj 29 stycznia o godz. 10:00 CET (GTM+1).
IYPT2019 jest wspierany przez Międzynarodową Unią Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC) w partnerstwie z różnymi organizacjami, w tym z Międzynarodową Unią Astronomiczną (IAU). Pozostałymi partnerami są Międzynarodowa Unia Fizyki Czystej i Stosowanej (IUPAP), Europejskie Stowarzyszenie Chemiczne i Nauk Molekularnych (EuCheMS), Międzynarodowa Rada Nauki (ICSU) oraz Międzynarodowa Unia Historii i Filozofii Nauki i Technologii (IUHPS).
Więcej informacji na temat Międzynarodowego Roku Układu Okresowego Pierwiastków 2019 można znaleźć na stronie IYPT2019.
Kontakt
Jorge Rivero González
IAU100 Coordinator
rivero@strw.leidenuniv.nl