21 marca 2019 r., zatwierdzony przez IAU100 projekt „Eksperyment Eratostenesa”, przywróci do życia, w szkołach podstawowych i średnich na całym świecie, historyczną metodę dokonywania pomiaru długości obwodu Ziemi.
Eksperyment Eratostenesa, który zostanie przeprowadzony 21 marca 2019 r., stworzy nauczycielom/wychowawcom możliwość nawiązania współpracy z kolegami z innych szkół na całym świecie oraz dokonania pomiaru, wraz ze swoimi uczniami, długości obwodu Ziemi z wykorzystaniem prostych środków. Projekt ma na celu przywrócenie historycznej metody pomiarowej przyjętej przez Eratostenesa około 2250 lat temu.
Szkoły podstawowe i licea zachęcane są do rejestrowania swoich współrzędnych na stronie internetowej projektu. Projekt połączy szkoły we wspólne regiony, w celu zebrania danych, nawiązania współpracy i obliczenia długości obwodu Ziemi. Uczestnicy mogą również przesłać zdjęcie realizowanych działań, aby ubiegać się o możliwość wygrania stypendium w postaci uczestnictwa w letniej szkole w Grecji organizowanej przez European Science Education Academy.
Koordynowany przez Ellinogermaniki Agogi projekt, został przygotowany, jako projekt wsparty przez IAU100. Projekt tej kategorii ma na celu zapewnienie realizacji dużych globalnych projektów, które spełniają warunki wizji IAU100 o większej międzynarodowej rozpoznawalności oraz możliwości łączenia ich z innymi obchodami na całym świecie. Zajrzyj na stronę IAU100 Endorsed Projects aby przejrzeć wytyczne określające w jaki sposób projekt może stać się projektem wspieranym przez IAU100 oraz przesłać zgłoszenie.
Kontakty
Giannis Alexopoulos
Eksperyment Eratostenesa
galexopoulos@ea.gr
dr Angelos Lazoudis
Eksperyment Eratostenesa
angelos@ea.gr
Jorge Rivero González
koordynator IAU100
rivero@strw.leidenuniv.nl