Eratosthenes Experiment

Źródło: The Eratosthenes Experiment

21 marca 2019 r., zatwierdzony przez IAU100 projekt „Eksperyment Eratostenesa”, przywróci do życia, w szkołach podstawowych i średnich na całym świecie, historyczną metodę dokonywania pomiaru długości obwodu Ziemi.

Eksperyment Eratostenesa, który zostanie przeprowadzony 21 marca 2019 r., stworzy nauczycielom/wychowawcom możliwość nawiązania współpracy z kolegami z innych szkół na całym świecie oraz dokonania pomiaru, wraz ze swoimi uczniami, długości obwodu Ziemi z wykorzystaniem prostych środków. Projekt ma na celu przywrócenie historycznej metody pomiarowej przyjętej przez Eratostenesa około 2250 lat temu.

Szkoły podstawowe i licea zachęcane są do rejestrowania swoich współrzędnych na stronie internetowej projektu. Projekt połączy szkoły we wspólne regiony, w celu zebrania danych, nawiązania współpracy i obliczenia długości obwodu Ziemi. Uczestnicy mogą również przesłać zdjęcie realizowanych działań, aby ubiegać się o możliwość wygrania stypendium w postaci uczestnictwa w letniej szkole w Grecji organizowanej przez European Science Education Academy. ​

Koordynowany przez Ellinogermaniki Agogi projekt, został przygotowany, jako projekt wsparty przez IAU100. Projekt tej kategorii ma na celu zapewnienie realizacji dużych globalnych projektów, które spełniają warunki wizji IAU100 o większej międzynarodowej rozpoznawalności oraz możliwości łączenia ich z innymi obchodami na całym świecie. Zajrzyj na stronę IAU100 Endorsed Projects aby przejrzeć wytyczne określające w jaki sposób projekt może stać się projektem wspieranym przez IAU100 oraz przesłać zgłoszenie.

Kontakty

Giannis Alexopoulos
Eksperyment Eratostenesa
galexopoulos@ea.gr

dr Angelos Lazoudis
Eksperyment Eratostenesa
angelos@ea.gr

Jorge Rivero González
koordynator IAU100
rivero@strw.leidenuniv.nl