Observation of the Venus transit in Hong Kong. Credit: Sze-leung Cheung

Obserwacja tranzytu Wenus w Hong Kongu. Źródło: Sze-leung Cheung.

Przypadające na rok 2019 obchody stulecia IAU, obejmą swym zasięgiem międzynarodową społeczność astronomiczną, – począwszy od astronomów zawodowych i amatorów, przez decydentów do nauczycieli i uczniów, aż do rodzin i ogółu społeczeństwa – zaś dzięki realizowanym działaniom, rozbudzą ogólnoświatowe zainteresowanie astronomią oraz nauką. Zaplanuj z wyprzedzeniem ekscytujący rok i dowiedz się, jak możesz zaangażować się w to globalne świętowanie na rzecz astronomii i uzyskać z niego, to co najlepsze.

Jeśli jesteś astronomem amatorem…
Zachęcamy astronomów amatorów do odegrania głównej roli w organizowaniu różnych form aktywności związanych z astronomią. Jako astronom amator możesz dotrzeć do swojej lokalnej grupy i wdrożyć pewne, świetne pomysły oraz działania na rzecz popularyzacji astronomii wśród społeczności. Bądź w kontakcie z nauczycielami przedmiotów przyrodniczych w lokalnych szkołach i zaproponuj jakieś praktyczne zajęcia dla uczniów, uwzględniające obserwację nieba lub tzw. naukę obywatelską.

Jeśli jesteś wychowawcą…
W ramach różnych projektów globalnych, możesz znaleźć rozmaite ćwiczenia i zasoby oraz otrzymać wsparcie do związanych z nimi oraz innych ekscytujących tematów, tak dla siebie, jak i swoich uczniów. Jeśli jesteś nauczycielem, będziesz miał dostęp do dedykowanych, międzynarodowych inicjatyw skoncentrowanych na kwestiach szkolenia dla nauczycieli oraz zajęć dla swoich uczniów.

Jeśli jesteś zawodowym astronomem…
Możesz skontaktować się ze swoim Narodowym Komitetem IAU100 w celu uzyskania porady, lub aby podzielić się nowymi pomysłami, na temat tego, co może być zrobione w celu promowania astronomii w Twoim regionie. Możesz także, razem z kolegami, – astronomami amatorami – wesprzeć działania popularyzatorskie, edukacyjne oraz realizowane w ramach tzw. nauki obywatelskiej, podlegające pod dowolny z obszarów tematycznych IAU100.

Jeśli masz nowy pomysł…
Jeśli masz nowy pomysł, a nie jest on ujęty w wykazie na stronach internetowych ogólnoświatowych projektów, skontaktuj się z Narodowym Komitetem IAU100 w swoim kraju i zaproponuj własne pomysły.

Jeśli chcesz się podzielić, które realizujesz…
Działania realizowane w czasie IAU100 będą miały międzynarodowy wymiar, stąd wszystko rozpoczyna się od Ciebie, w Twojej lokalnej społeczności! Powiedz nam, jak będziesz świętował wiek astronomicznych odkryć! Możesz zarejestrować swoje wydarzenie w naszym kalendarzu wydarzeń lub nawiązać kontakt z naszym zespołem ds. komunikacji i podzielić się tym, co planujesz.

Jeśli chcesz zostać partnerem…
Istnieją liczne możliwości, by zostać parterem IAU. Informacje o partnerach zostaną bardzo wyraźnie uwidocznione i odpowiednio nagłośnione dzięki wydarzeniom, kanałom online oraz całej obsłudze medialnej IAU100. Zaplanowaliśmy różne poziomy zaangażowania.

Kontakt

Lina Canas

manager ds. komunikacji IAU100

lina.canas@nao.ac.jp

Jorge Rivero González

koordynator IAU100

rivero@strw.leidenuniv.nl