Zimowe niebo we Włoszech

Zimowe gwiazdy świecą ponad wschodnim horyzontem Aiello del Friuli (Włochy), miejscowości znanej jako „wioska zegarów słonecznych”. Źródło: Babak Tafreshi/Dreamview.net

Zapraszamy wszystkich do zgłaszania miejsca, które jest połączone z niebem, w ramach, zatwierdzonego przez IAU100, projektu „Miejsca połączone z niebem” (Places Connected to the Sky).

Ten projekt ma na celu zwiększenie świadomości jak bogaty i znaczący aspekt kulturowego i naturalnego dziedzictwa reprezentuje astronomia. Zachęca również szerokie grupy odbiorców na całym świecie, by zainteresowali się swoimi lokalnymi miejscami wykazującymi związek z astronomią i poznawali inne lokalizacje mające związek z niebem, w ramach globalnej kolekcji, która będzie dostępna na portalu UNESCO-IAU; Dziedzictwo Astronomii.

Wszyscy zainteresowani uczestnictwem w tym projekcie, proszeni są o zbieranie informacji o miejscach wykazujących związek z niebem, które chcieliby zobaczyć w tej kolekcji. Użytkownik może następnie utworzyć konto na stronie internetowej Portalu Dziedzictwo Astronomii, gdzie można zgłosić propozycję w celu jej oceny przez zespół Portalu UNESCO-IAU. Zatwierdzone miejsca zostaną zamieszone na portalu.

Ta inicjatywa jest wspierana, jako projekt zatwierdzony przez IAU100. Ta kategoria projektu ma na celu zapewnienie realizacji dużych globalnych projektów, które spełniają założenia wizji IAU100, o większym międzynarodowym uznaniu oraz możliwości połączenia ich z innymi obchodami na całym świecie. Zajrzyj na stronę zatwierdzone projekty IAU100, aby przejrzeć wytyczne określające, w jaki sposób projekt może stać się projektem zatwierdzonym przez IAU100 oraz złożyć stosowny wniosek.

Kontakt

Ruediger Schultz
Places Connected to the Sky, UNESCO–IAU Portal
technical.manager@astronomicalheritage.net

Doris Vickers
Places Connected to the Sky, UNESCO–IAU Portal
content.manager@astronomicalheritage.net