Moduł księżycowy Apollo 11 oraz Buzz Aldrin

Astronauta Edwin E. „Buzz” Aldrin Jr., pilot modułu księżycowego patrzy na moduł księżycowy „Orzeł” („Eagle”). Zdjęcie wykonał astronauta Neil A. Armstrong, dowódca Apollo 11, przy pomocy 70 mm aparatu fotograficznego. Źródło: NASA.

„Moon Landing 50”, czyli obchody 50. rocznicy pierwszego załogowego lądowania na Księżycu w 1969 r., to jeden z projektów w ramach globalnej akcji IAU100. Obchody Moon Landing 50 to największa na świecie skoordynowana akcja świętowania księżycowej rocznicy, z udziałem ponad 120 krajów obchodzących to historyczne wydarzenie.

Lądowanie na Księżycu w 1969 r. było integralnym i kluczowym krokiem dla astronomii i badań kosmicznych. Konsekwencje tego wydarzenia sięgają daleko poza przemysł kosmiczny i dotyczą całej ludzkości. Osiągnięcie to zainspirowało całe pokolenie młodych ludzi do studiowania nauk ścisłych i pozwoliło na rozwój większej liczby załogowych misji kosmicznych. Wywarło także wpływ na społeczeństwo i kulturę popularną.

Aby uczcić znaczenie tego 50-letniego kroku milowego, projekt Moon Landing 50 skoordynował różnorodne wysiłki, aby stymulować zaangażowanie w uroczystości na całym świecie. Wśród wielu wydarzeń zaplanowanych w trakcie i około rocznicy Apollo 11 w dniach 20-21 lipca, są m.in.: Moon Habitat Design Contest w Indiach, występ Radio Science Orchestra w Wielkiej Brytanii, turniej astronautów w golfa w Stanach Zjednoczonych, warsztaty z dotykowymi modelami astronomicznymi (dla osób niewidomych) w Argentynie, publiczne prelekcje w Zambii na temat przyszłej eksploracji kosmosu, wystawa muzealna o kosmicznych pionierach w Chinach, specjalny program telewizyjny w irlandzkiej telewizji publicznej i wiele więcej.

„W przypadku Polski w bazie znajduje się jak na razie siedem wydarzeń: w Gdańsku, Poznaniu, Olsztynie, Warszawie, w niewielkiej Czernicy, a także w Kaliszu i Truszczynach. Zachęcam również innych organizatorów do rejestrowania swoich wydarzeń na stronie Moon Landing 50, tak aby ogólnoświatowy obraz uroczystości był jak najbardziej kompletny i uwzględniał też polskie działania. Kompletną listę aktywności zgłoszonych z całego świata można znaleźć na stronie Moon Landing 50  (www.moonlanding50.org)” powiedział dr Krzysztof Czart, krajowy koordynator IAU100 w Polsce.

Moon Landing 50

Projekt Moon Landing 50 udzielił także patronatów kilku specjalnym inicjatywom obchodzącym tę rocznicę. A w szczególności wspieranemu przez IAU OAD projektowi popularyzacji nauki poprzez sztukę SYSTEM Sounds, który poprzez dźwięki udostępnia naukowe dziedzictwo misji Apollo. W ten sposób wspieramy także specjalny projekt IAU100 o nazwie We Share the Same Moon, opracowany w celu stworzenia integracyjnego podejścia do edukacji naukowej poprzez opowiadanie historii. Dodatkowo dwadzieścia osób i organizacji na całym świecie zostało nagrodzonych specjalnymi teleskopami podpisanymi przez różnych astronautów oraz Prezydent IAU prof. Ewine van Dishoeck. Teleskopy te są wsparciem dla nagrodzonych w ich aktywności w zakresie popularyzacji nauki.

W trakcie świętowania rocznicy zachęcamy organizatorów i uczestników wydarzeń do zamieszczania aktualizacji i zdjęć w mediach społecznościowych korzystając z hasztagów #IAU100 oraz #MoonLanding50. Na witrynie Moon Landing 50 ustanowiona została także dedykowana strona z formularzem do przesyłania zdjęć oraz postami z mediów społecznościowych.

Przewidziano różnorodne nagrody dla wybranych organizatorów wydarzeń oraz ich uczestników. Aby zachęcić dzieci do udziału w obchodach, projekt Moon Landing 50 zorganizował także konkurs plastyczny Under One Moon dla dzieci w wieku 5–12 lat ze wszystkich krajów.

Witryna internetowa Moon Landing 50 zawiera informacje o wydarzeniach, istotne zasoby (m.in. logo i plakaty), aktywności i narzędzia dla organizatorów wydarzeń oraz stale rosnącą listę zarejestrowanych wydarzeń odbywających się na całym świecie. IAU100 zaprasza każdego do oficjalnego zarejestrowania jego aktywności, tak aby uwzględnić wszystkie wydarzenia związane z Księżycem, które odbędą się w dniu rocznicy i w dniach sąsiednich.

Projekt realizowany jest w ramach 100. rocznicy powstania Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) obchodzonej w 2019 r. Obejmuje ponad 3500 aktywności w 130 krajach, z udziałem milionów osób na całym świecie świętujących astronomiczne przełomy, które ukształtowały naukę, technologię i kulturę w trakcie ostatniego stulecia. Projekt ma także zwrócić uwagę na istotną rolę astronomii jako narzędzia w edukacji, rozwoju i dyplomacji. Więcej informacji można znaleźć na witrynie IAU100 oraz jej polskiej wersji.

Moon Landing 50 - logo

 

Zobacz też komunikat prasowy IAU w wersji angielskiej

 

Kontakt 

 

Bethany Downer

Moon Landing 50 Global Event Coordinator

downer@strw.leidenuniv.nl

 

Krzysztof Czart

IAU100 Coordinator in Poland

iau@pta.edu.pl

 

Jorge Rivero González

IAU100 Coordinator

rivero@strw.leidenuniv.nl

 

Lars Lindberg Christensen

IAU Press Officer

Garching bei München, Germany

Tel: +49 89 320 06 761

Cell: +49 173 38 72 621

E-mail: lars@eso.org