Buzz Aldrin na powierzchni Księżyca (Apollo 11)

Caption: NASA astronaut Buzz Aldrin on the lunar surface during the Apollo 11 mission on 21 July 1969. Credit: NASA

Aby świętować 50. rocznicę ważnego kroku w eksploracji kosmosu i historii ludzkości – załogowego lądowania na Księżycu w ramach misji Apollo 11 w 1969 r. – IAu100 stworzyła dedykowaną witrynę internetową, aby skoordynować globalne wydarzenia i aktywności związane z obserwacjami Księżyca. Zorganizowano także konkurs z teleskopami.

21 lipca 1969 r. nastąpiło historyczne wydarzenie: Neil Armstrong został pierwszym człowiekiem, który postawił stopę na Księżycu (20 lipca nastąpiło lądowanie, a pierwszy krok został dokonany 21 lipca). Transmisja telewizyjna z tego wydarzenia do tej pory utrzymuje rekord oglądalności: 500 milionów widzów na całym świecie. Ma też długotrwały wpływ na kulturę popularną, w tym odniesienie w filmach, telewizji, grach komputerowych, folklorze, literaturze, itd.

Chwila ta była istotna i wywarła wpływ na astronomie oraz badania kosmiczne, ponieważ umożliwiła rozpoczęcie i rozwój kolejnych załogowych misji kosmicznych. IAU100 będzie świętować ten ważny krok w lipcu 2019 r. Zapraszamy każdego do dołączenia się 20 lipca 2019 r. i w sąsiednich dniach, poprzez organizowanie aktywności związanych z Księżycem. IAU100 chce podkreślić rozwój nauki księżycowej oraz zaangażowanie miłośników astronomii, zachęcając do obserwacji Księżyca w centrach miast i innych publicznych miejscach.

Utworzona została specjalna witryna internetowa dla obchodów IAU100 związanych z tym wydarzeniem. Zawiera informacje o wydarzeniu, specjalnych działaniach, aktualności i materiały dla organizatorów, w tym materiały graficzny i edukacyjne. Można też przejrzeć listę zarejestrowanych wydarzeń. Organizatorzy mogą zgłaszać swoje własne wydarzenia. Zachęcamy każdego do oficjalnego zarejestrownania swojego wydarzenia dotyczącego Księżyca, a w szczególności te dedykowane rocznicy lądowania na Księżycu w dniu 20 lipca 2019 r. i sąsiednich dniach.

Razem ze startem strony internetowej, akcja IAU100 rozpoczęła też konkurs teleskopowy. Dzięki wsparciu od SSVI,zapraszamy każdego do nadsyłania aplikacji – można wygrać teleskop do wykorzystania w lipca 2019 r. podczas wydarzenia IAU100 świętującego lądowanie na Księżycu. Zgłoszenia można nadsyłać ze wszystkich krajów, przy czym priorytet mają wydarzenia, które biorą pod uwagę sprawy płci i mniejszości oraz takie, które zwracają specjalną uwagę na udział dziewcząt i osób z niepełnosprawnościami. Więcej na temat konkursu można dowiedzieć się tutaj.

 

Kontakt

Bethany Downer

Coordinator of the IAU100 50th Anniversary of the Moon Landing Global Event.

downer@strw.leidenuniv.nl

Jorge Rivero González

IAU100 Coordinator

rivero@strw.leidenuniv.nl