Jutro poznamy wyniki konkursu na nazwy planet

Artystyczna wizja planety Kepler-186f

Artystyczna wizja planety Kepler-186f. Źródło: NASA.


We wtorek 17 grudnia Międzynarodowa Unia Astronomiczna ogłosi nazwy planet wyłonione w krajowych konkursach. Poznamy również polską nazwę. Główna uroczystość odbędzie się w Paryżu i będzie transmitowana online. Równocześnie odbędzie się polska uroczystość w Warszawie. Media zainteresowane udziałem prosimy o kontakt.

IAU100 NameExoWorlds to globalna akcja prowadzona z okazji 100-lecia Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU). Każdy kraj otrzymał prawo nazwania jednej planety i jej gwiazdy. W celu wyłonienia nazw były prowadzone narodowe konkursy.

Polski konkurs odbył się w dwóch etapach. W czerwcu i lipcu zbierane były propozycje nazw – mógł je zgłosić każdy. Następnie spośród ponad 2800 nadesłanych pomysłów komitet konkursowy wybrał siedem par, które uczestniczyły w drugim etapie – publicznym głosowaniu internetowym.

Na oficjalnym kanale Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) na YouTube będzie dostępna transmisja na żywo z konferencji prasowej w Paryżu, na której zostaną ogłoszone wyniki dla wszystkich krajów. Początek 17 grudnia o godz. 11:00.

Media zainteresowane udziałem w polskiej uroczystości ogłoszenia wyników prosimy o kontakt. Odbędzie się w Warszawie, początek o godz. 10:00. Będzie obecny m.in. prof. Andrzej Niedzielski, odkrywca planety BD+14 4559 b, dla której nazwa została wyłoniona w konkursie.

Oto nazwy z finałowego etapu. O tym, która wygrała, przekonamy się jutro.

Geralt oraz Ciri – postacie z cyklu wiedźmińskiego Andrzeja Sapkowskiego. Literatura ta jest obecna w polskiej kulturze już od około 30 lat, przeniknęła m.in. do gier komputerowych, a także do filmów.

Jantar i Wolin – te nazwy mają związek z polskim wybrzeżem Bałtyku. Jantar jest dawnym określeniem bursztynu, z kolei Wolin to polska wyspa na wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

Piast i Lech – Postacie z legend o początkach państwa polskiego. Piast to postać od której, według legendy, wywodzi się pierwsza polska dynastia rządząca krajem (sam Piast nie był władcą). Lech z kolei znany jest z legendy o trzech braciach: Lechu, Czechu i Rusie, którzy założyli sąsiadujące kraje.

Polon i Rad – są to nazwy pierwiastków chemicznych, które odkryła Maria Skłodowska-Curie, polska fizyczka i chemiczka, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla.

Solaris i Pirx – tytuł powieści oraz postać z książek Stanisława Lema, polskiego pisarza science-fiction, którego twórczość znana jest na całym świecie.

Swarog i Weles – Swarog (inna wersja: Swaróg) był bóstwem słowiańskim, bogiem nieba, ognia i kowalstwa. Jednym z jego synów był Weles, podziemny bóg magii, przysiąg, sztuki, rzemiosła kupców i bogactwa.

Twardowski i Boruta – Pan Twardowski to postać polskiego szlachcica z baśni i legend. W niektórych wersjach opowieści ostatecznie znalazł się na Księżycu. Fabuła historii Twardowskiego związana jest z podpisaniem przez niego cyrografu z diabłem, stąd drugą nazwą w parze jest imię polskiego diabła z zamku w Łęczycy.

News