Planeta dla Polski
Nie ma nic bardziej romantycznego niż nazwanie nowego odkrytego „świata”. Nazewnictwo nieznanych dotąd miejsc towarzyszyło nam odkąd ludzkość poznawała świat coraz bardziej.
Z okazji obchodów istnienia 100-lecia Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) zorganizowany został konkurs na nazwanie planet pozasłonecznych IAU100 NameExoWorlds. Każdy kraj na świecie otrzymał z tej okazji wytypowany układ pozasłoneczny: gwiazda wraz z jedną planetą.
Planeta, którą Międzynarodowa Unia Astronomiczna przydzieliła Polsce do nazwania, nosi oznaczenie BD+14 4559 b. Została odkryta metodą prędkości radialnych przez zespół polskich astronomów kierowany przez prof. Andrzeja Niedzielskiego z Centrum Astronomii UMK. Pierwsza publikacja dotycząca jej istnienia ukazała się w 2009 roku w czasopiśmie „Astrophysical Journal”.
Parametry planety i gwiazdy
Według najnowszych ocen, planeta posiada masę 1,04 masy Jowisza i promień 1,23 promienia Jowisza. Obiega swoją gwiazdę w odległości 0,78 jednostki astronomicznej z okresem 269 dni ziemskich. Układ położony jest w odległości 161 lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Pegaza.
Układ jak na razie ma potwierdzone istnienie jednej planety. Istnieją pewne przesłanki, że w może się w nim znajdować jeszcze drugi obiekt.
Z kolei gwiazda jest mniejsza, mniej masywna i chłodniejsza od Słońca, ma kolor pomarańczowy.
Gdzie na niebie jest ten układ?
Gwiazda BD+14 4559 jest łatwo dostępnym obiektem do obserwacji dla amatorskich teleskopów, a nawet przez lornetkę, gdyż świeci blaskiem +9,6 magnitudo. Widoczna jest w gwiazdozbiorze Pegaza, przy granicy z konstelacją Delfina. Najdogodniejsze warunki do obserwacji BD+14 4559 panują latem i wczesną jesienią, kiedy widoczna jest na nocnym niebie praktycznie przez całą noc.
Więcej informacji
Na poniższych stronach znajdziesz więcej informacji o układzie BD+14 4559, w tym wizualizacje.
- Galeria wizualizacji planety
- Wizualizacja układu planetarnego przygotowana przez NASA
- Parametry gwiazdy i planety w Encyklopedii Planet Pozasłonecznych
Uwaga: parametry dla planety zawarte w katalogu NASA są nowsze, a w encyklopedii widnieją starsze oceny.