100 Hours of Astronomy w Azerbejdżanie

100 Hours of Astronomy even in Baku, Azerbaijan organized by Famil Mustafa: 1st place winner of the ‘Astronomy for All’ Prize.

Wybrano zwycięzców w czterech kategoriach, aby wyróżnić wyjątkowy udział i wkład w globalne wydarzenie 100 Hours of Astronomy (100 godzin astronomii), które odbyło się w styczniu 2019 r.

​Globalne wydarzenie 100 Hours of Astronomy udanie zainaugurowało obchody IAU100 w 2019 roku z ponad 1200 aktywnościami astronomicznymi odbywającymi się w 86 krajach na świecie. Od 10 do 13 stycznia zostały przeprowadzone różne ciekawe i innowacyjne projekty astronomiczne, wspierając ogólne cele inicjatywy IAU100w promowaniu kluczowej roli astronomii w rozwoju, edukacji, popularyzacji i dyplomacji.

Aby wyróżnić i wesprzeć wyjątkowe wysiłki organizatorów wydarzeń i entuzjazm uczestników globalnego wydarzenia 100 Hours of Astronomy Sekretariat IAU100 ustanowił różne pakiety nagród. Wybrano laureatów, a przeprowadzonych przez nich aktywnościach można przeczytać tutaj.

‘Astronomy For All’ Prize

​Jednym z tematów IAU100 jest „Astronomia dla wszystkich”. Nagroda została przyznana dwóm wydarzeniom, które zademonstrowały najsilniejsze uwzględnienie aspektów inkluzywności, różnorodności i równości, szczególnie dla pomijanych mniejszości.

• Miejsce 1: Famil Mustafa – Astronomy for All event w Baku, Azerbejdżan

• Miejsce 2: Ligia Areas – Los Pipitos Pedagogic Medical Institute Activity w Managui, Nikaragua

 

Most Innovative Event Prize

Tę nagrodę przyznano wydarzeniom, które w sposób najbardziej unikatowy i innowacyjny inspirowały i edukowały o astronomii.

• Miejsce 1: Shweta Kulkarni – Chandranomy for Tribal Students Activity w Pune, Indie

• Miejsce 2: Othman Zainon – Celik Falak (Islamic Astronomy Awareness Programme) w Johor Bahru, Malezja

Biggest 100 Hours of Astronomy Event Turnout Prize

Nagroda została przyznana wydarzeniom, które przyciągnęły największy udział i zaangażowanie społeczeństwa w ramach 100 Hours of Astronomy w dniach 10-13 stycznia 2019 r.

• Miejsce 1: Dr. Selcuk Topal – Gelecek Uzayda Event w Turcji, uczestnicy w 82 miejscach w 32 miastach w Turcji

• Miejsce 2: Jiang Hong – 100th Anniversary (IAU 100) Celebration w Nanning (Chiny) z udziałem ponad 20 000 osób

Social Media Prize

Uczestnicy wydarzeń byli zachęcani do dzielenia się zdjęciami w mediach społecznościowych podczas 100 Hours of Astronomy, korzystając z hashtagów #IAU100 i #100HoursOfAstronomy, co automatycznie umieszczało ich w puli do rozlosowania tej nagrody.

• Miejsce 1: Adrian Diaz, Peru

• Miejsce 1: Parshati Patel, Kanada

 

Podobny rodzaj koordynowanych wydarzeń, jak w przypadku 100 Hours of Astronomy, będzie obchodzony przez IAU100 w lipcu 2019 r. z okazji 50. rocznicy załogowego lądowania na Księżycu.W tym przypadku również przewidziano wsparcie dla organizatorów i uczestników aktywności w formie szans na różne nagrody. Planowane aktywności można rejestrować na witrynie IAU100 pod kategorię “50th Anniversary of the Moon Landing”. Więcej informacji znajduje się na dedykowanej witrynie.

 

Kontakt

Bethany Downer

Coordinator of the 100 Hours of Astronomy

downer@strw.leidenuniv.nl

Jorge Rivero González

IAU100 Coordinator

rivero@strw.leidenuniv.nl