Czy chciałeś mieć kiedyś teleskop z autografami astronautów? We współpracy z belgijską inicjatywą Sterren Schitteren voor Iedereen (SSVI) oraz Universe Awareness (UNAWE), mamy do rozdania 10 teleskopów Bressera, które zostały podpisane przez astronautów, aby wesprzeć działania dotyczące astronomii w edukacji dzieci na całym świecie. Teleskopy te zostaną wykorzystane podczas globalnego projektu 100 Hours of Astronomy 2.0 w dniach 10-13 stycznia 2019 r.

​Projekt 100 Hours of Astronomy 2.0 zaprasza miłośników astronomii, nauczycieli, zawodowych astronomów, planetaria, centra nauki i inne podmioty do zorganizowania obserwacji nieba i innych imprez związanych z astronomią w okresie od 10 do 13 stycznia 2019 r. Wydarzenie to jest części obchodów IAU100, które mają upamiętnić stulecie astronomicznych badań i odkryć od momentu założenia Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) w roku 1919.

Zapraszamy każdego do przysłania zgłoszenia, aby wygrać teleskop, który może być użyty podczas wydarzenia 100 Hours of Astronomy. Teleskopy to refraktory Bresser 90/900, które zostaną dostarczone ze specjalnym montażem, specjalnie wykonanym przez grupę ATM “kijkerbouw VSRUG” (Ghent Belgium) dla projektu SSVI. Sprzęt będzie obejmować kompletny tubus teleskopu, szukacz, zenit prism, okular plössl 25 mm oraz montaż. Teleskopu można używać do obserwowania Księżyca, planet w Układzie Słonecznym, niektórych z ich księżyców, większości jasnych obiektów Messiera (np. Mgławicy w Orionie, gromad kulistych i gwiazd podwójnych).

Jak wziąć udział​

Należy nadesłać 1 tekst (maksymalnie 300 słów) opisujący w jaki sposób i gdzie użylibyśmy teleskopu do zainspirowania astronomią zaniedbanych dzieci. Priorytetowo będą traktowane aktywności biorące pod uwagę mniejszości płciowe lub narodowe, a także włączenie w astronomię dziewcząt i osób niepełnosprawnych.

Prosimy podać także jaką liczbę dzieci i/lub nauczycieli chcemy objąć naszym działaniem oraz czy mamy dostępne techniczne wsparcie w formie budynku, używania i przechowywania teleskopu. Aplikacje prosimy nadsyłać przy pomocy formularza do 5 października 2018 r.

Warunki uczestnictwa:

  • W nadsyłaniu zgłoszeń mogą brać udział wszystkie państwa.

  • Zgłoszenia będą ocenianie na podstawie kryteriów kreatywności, siły oddziaływania i trwałości projektu. Zwróć uwagę: teleskopy przeznaczone są dla celów edukacyjnych oraz działań popularyzacyjnych, nie zaś do indywidualnego użytku.

  • Dopuszczalne jest tylko jedno zgłoszenie na osobę/grupę.

  • Data zamknięcia konkursu to 5 październik 2018 roku. Tak długo, jak w dowolnej części świata wciąż jest 5 października, zgłoszenia będą przyjmowane. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni pod koniec października, zaś dostarczenie teleskopów nastąpi wkrótce po tym czasie.

  • Laureaci zwycięskich zgłoszeń zostaną poproszeni o dostarczenie zdjęć, na których korzystają z teleskopu, łącznie z tymi, wykonanymi w trakcie wydarzenia „100 godzin astronomii”.

  • Teleskop zostanie wysłany do zwycięzców (w kilku opakowaniach) wraz z numerem śledzącym. Zestaw zawierać będzie informację o edukacyjnej wartości teleskopu. Na odbiorcy nagrody spoczywa odpowiedzialność za uiszczenie wszelkich opłat lokalnych (jak podatek celny). Nie ma możliwości, aby odesłać teleskop, stąd należy podać dokładny adres i numer telefonu kontaktowego.

Kontakt

Bethany Downer
koordynator „100 godzin astronomii 2.0”
downer@strw.leidenuniv.nl

Jorge Rivero González
międzynarodowy koordynator IAU100
rivero@strw.leidenuniv.nl